CzłonkowieGmina Tczew

ul. Lecha 12,
83-110 Tczew

www.gmina-tczew.pl

Gmina Tczew to gmina nadwiślańska położona przy dwóch głównych drogach międzynarodowych: A-1 (krajowa Nr 1), łącząca aglomerację trójmiejską z południem kraju i drogę Nr 22 Kostrzyn – Berlin – Gorzów Wielkopolski, łącząca Starogard Gdański z Malborkiem i Elblągiem. Od strony wschodniej naturalnie przylega do rzeki Wisły i swym obszarem okala miasto Tczew. Graniczy z gminami Pszczółki, Skarszewy, Starogard Gdański, Subkowy, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, a za rzeką Wisłą z gminami Lichnowy i Miłoradz. Linie kolejowe łączą gminę ze Starogardem Gdańskim, Gdańskiem.

Znakomite położenie gminy w układzie komunikacyjnym ma niewątpliwie duże znaczenie w planowanym rozwoju. Atrakcyjność gminy wzrośnie w związku z budową autostrady Północ-Południe oraz węzłów komunikacyjnych w Stanisławiu i Swarożynie.

Gmina znajduję się na pograniczu trzech mezoregionów: Wschodniego Pomorza i Pomorza Starogardzkiego, Pojezierza Kaszubskiego (część północno-wschodnia) i Żuław Wiślanych (cześć północno-zachodnia).
Jest terenem bogatym w lasy, w których dominują bory dębowo-sosnowe i bukowo-sosnowe, a także spotkać można małe buczyny i dąbrowy. Największe kompleksy leśne to: Las Szpęgawski, Las Swarożyński oraz Lasy Lubiszewskie. Gminne jeziora są pozostałością po epoce lodowej. Większość leży w rynnach zandrowych stąd ich wydłużony wąski kształt (jeziora Rokickie), są to również jeziora moreny dennej

- Kościół Św. Trójcy w Lubiszewie wybudowany w 1348 roku,
- Kościół Macierzyństwa NMP w Miłobądzu,
- Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Turzu,
- Kościół p.w. Św. Mikołaja,
- Kościół Św. Andrzeja Boboli w Swarożynie,
- Park Poddworski w Swarożynie z murowanym dworem z drugiej połowy XIX wieku.