CzłonkowieGmina Pelplin

Plac Grunwaldzki 4
83-130 Pelplin

www.pelplin.pl

Gmina Pelplin jest gminą miejsko- wiejską położoną w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie tczewskim, nad rzeką Wierzycą.

Geograficznie Miasto i Gmina Pelplin położona jest w obrębie dwóch mezoregionów fizyczno-geograficznych – Pojezierza Starogardzkiego (część centralna i zachodnia) oraz Doliny Kwidzyńskiej (część wschodnia), która jest częścią makroregionu Doliny Dolnej Wisły. Stanowi integralną część Kociewia i otacza swoim terenem 9 tysięczne miasto Pelplin. Obszar 141 km 2 zamieszkuje niemal 17 tys. osób.

Położenie geograficzne a także struktura środowiska przyrodniczego (wynik zlodowacenia bałtyckiego oraz procesów przyrodniczych po ustąpieniu lądolodu) determinują większość warunków naturalnych – jest to gmina o wiodącej funkcji rolniczej.

- Bazylika Katedralna w Pelplinie
- Kościół Bożego Ciała
- Muzeum Diecezjalne z bogatymi zbiorami sztuki gotyckiej (Księga Gutenberga)
- Klasycystyczny pałac biskupi z około 1837 r.
- Góra Jana Pawła II