CzłonkowieGmina Lisewo

ul. Chełmińska 2
86-230 Lisewo

www.lisewo.com

Gmina Lisewo to gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie chełmińskim. Siedzibą gminy jest wieś Lisewo leżąca na ważnym szlaku komunikacyjnym. Najbliżej położonymi miastami są Chełmża oddalona o 13 km i Wąbrzeźno oddalone o 17 km. Obszar gminy 86,2 km 2 zamieszkuje niespełna 5,5 tyś. osób. Lisewo jest gminą rolniczą z przewagą rolnictwa indywidualnego. Gleby zaliczane są w 60% do klasy III b i IV a.

Gmina Lisewo charakteryzuje się dobrą dostępnością komunikacyjną ( droga krajowa Nr 548 łącząca Lisewo z drogą Nr 1 Gdańsk- Cieszyn oraz trasą Toruń- Olsztyn, linia kolejowa Toruń- Malbork ze stacją kolejową w miejscowości Kornatowo, dogodny układ dróg umożliwiający połączenie z: Toruniem, Chełmnem, Grudziądzem i Wąbrzeźnem). Gmina jest zwodociągowania w 100%. Działa oczyszczalnia ścieków przystosowana także do odbioru ścieków dowożonych. Na terenie wsi Lisewo wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej długości 13,4 km, umożliwiającą odbiór ścieków ze wszystkich posesji tej miejscowości.

- Kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie,
- Ruiny zamku Krzyżackiego w Lipienku,
- Dwór w Mgoszczu,
- Dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej w Pniewitem.